Ako vybrať zjazdové topánky
Pri výbere topánok sa riadime niekoľkými parametrami.
1. Veľkosť topánok. Štatistika hovorí, že 50 % lyžiarskej populácie si kupuje zlú veľkosť topánok (spravidla väčšie, než je treba). Ortodoxní špecialisti tvrdia: vyskúšajte topánky vo veľkosti, ktorá ti padne a potom si kúp o číslo menšie. Pravda je, že skoro každá vnútorná botička v dnešnej dobe má schopnosť sa dotvarovať a to znamená, že sa užívaním topánka „zväčší“. Tento fakt je nutné pri výbere zohľadniť.
2. Flexná tuhosť. Toto číslo, veľakrát uvádzané v názve topánok, nás informuje o tvrdosti obuvi smerom do tzv. lyžiarskeho nákľaku.To znamená, ako moc je topánka ochotná nás pustiť v ohybe smerom dopredu ku špičke viazania. V súčasnej dobe je najpredávanejšia flexa topánok u mužov 100 a u žien 80. Tieto čísla môžu však byť u jednotlivých značiek rôzne.
3. Šírka topánok. Toto číslo sa uvádza v mm a znamená šírku v najširšej – záprstnej časti nohy. Obecne platí pravidlo: čím športovejšia topánka, tým užšie kopyto, podľa ktorého je vyrobená. Väčšina topánok je v súčasnosti v rozmedzí 98 – 105 mm.
Rovnako ako u iných vecí, je pri výbere topánok, nutné takmer vždy robiť kompromisy. Zvoliť správnu tvrdosť topánky v závislosti na komfortu, ktorý od nich očakávame. V súčasnej dobe smeruje trend výrobcov lyžiarskeho vybavenia k tomu, aby i veľmi športová (flexne tvrdá) topánka mala dostatočne veľké pohodlie. Skôr vyrábané topánky s flexou napr. 120, boli pre lyžiarov, ktorý tuhosť topánky nadraďovali nad všetko. Dnešné modely i v tejto tvrdosti ponúkajú dostatok komfortu pre celodenné jazdenie.
Samostatnou kapitolou je tzv. bootfiting. Toto, v poslednej dobe veľmi skloňované slovo, znamená úpravu lyžiakov na konkrétnu nohu užívateľa. Ako už bolo zmienené, takmer každá vnútorná topánka má schopnosť (do určitej miery) prispôsobiť sa zvláštnosťou nohy lyžiara. Túto schopnosť je možné urýchliť zahriatím botičky na špeciálnom stroji. V poslednej dobe sa taktiež veľa výrobcov snaží o úpravu topánok v oblasti plastových skeletov. Ide o to, že v špeciálnych peciach (napr. systém Custom Fit od Salomonu a Atomicu), sa pomocou vysokej teploty, získa možnosť dotvarovať skelet topánok na nohu zákazníka. Tento proces prebieha samozrejme v smere zväčšenia (rozšířenia) topánky. Viacej informácií o tvarovaní topánok sa dozviete v článku Tvarovanie lyžiarskych topánok na blogu.
Nemalú úlohu hrá aj správny výber vložiek do vnútorných topánok tzv. stielka. Existujú firmy, ktoré sa špecializujú na výrobu stielok lyžiarskych topánok (Boot Dog, Sidas a ďalšie). Tieto vložky nielen zvýšia komfort z hľadiska zdravotného (klenba chodidla apod.), ale i zabezpečí lepšiu termickú stránku veci, čo ocenia hlavne zákazníčky.