Porovnať (0)

Blog


Beh
Letné

Prečo vôbec beháte?


Premýšľali ste niekedy o tom, prečo vôbec beháte?

Existuje typológia bežeckej komunity alebo sú všetci bežci rovnakí? To je otázka, na ktorú práve v tomto článku nájdete odpoveď. Radíte sa do nejakej skupiny nejakej bežeckej komunity? Určite, už napríklad i tým, že beháte len pre radosť.

Koľko z nás behá pre potešenie z pohybu? Koľko z nás zase len preto, že je to práve „in“ a koľko napríklad, aby zhodilo prebytočné kilá? Existuje veľa rozdielnych dôvodov, prečo sa obliekame do funkčných tričiek, obúvame svoje obľúbené topánky a vyrážame na čerstvý vzduch pretiahnuť si svaly.

Image – behať je dneska „in“

„My tu všetci beháme. A čo ty?“ Často počúvate i tento originálny dôvod, prečo začať behať. Túto kategóriu bežcov stretnete na všetkých závodoch. Tým totiž nestačí len tak sa ísť po práci prebehnúť, ale oni musia byť aj vidieť a najlepšie na nejakom prestížnom závode. Ostatne i títo bežci sú pre závody dôležití. Nie sú len „in“, ale majú v sebe i túžbu sa zlepšovať, sledovať svoje výkony pomocou najmodernejšej techniky, byť lepší než kolega, čo nakoniec môže viesť ku krásnym výkonom.

Oblečenie ako z módneho časopisu

Viac než výsledok ich zaujíma, v akom oblečení ich uvidíme behať. Obliecť sa do trička či topánok zakúpených v obyčajnom obchode? Nikdy! Keď vybehnúť, tak jedine v značkovom oblečení a najnovšej kolekcii. Vôbec im nevadí, že dobiehajú až medzi poslednými. Dôležité je, že ich športový outfit spĺňa tie najvyššie parametre a je podľa aktuálnych módnych trendov. A my máme potom čo obdivovať a možno sa i inšpirovať.

Byť chválený a obdivovaný pred známymi a priateľmi

Prestíž, uznanie a možno i obdiv u kamarátov a známych. Taktiež jeden z veľmi známych dôvodov, prečo beháme. Počuť po závode slová uznania a ocenenia „skvelého umiestenia a času“, býva pre niektorých viac než len zabehnúť si závod na pohodu. Väčšinu týchto bežcov vídate čo najbližšie štartovej čiary s túžbou stáť medzi elitnými bežcami. Súťaživosť, biť sa o čo najlepší výsledok a v cieli byť ospevovaný, je vlastnosť, ktorá prevádza ľudstvo od nepamäti a nemusí sa priamo jednať o športové zápolenie. Závody bez týchto ľudí by boli chudšie a možno i menej zaujímavé.


Štartové číslo a medaile v cieli ako cenná trofej

Stáva sa vám taktiež, že pozvete svojich známych a kamarátov na nejaký závod a obratom dostanete otázku „a bude za to aspoň medaila alebo diplom“? Áno? Aj takí sú medzi nami. My potom na sociálnych sieťach obdivujeme ich steny polepené štartovými číslami zo všetkých zúčastnených závodov, preložené vyleštenými medailami. Radi sa tým pochvália. Zberateľská vášeň sa nezaprie ani v takomto obore, akým je samotný beh či obecne šport.


Urobiť skutočne niečo pre zdravie a schudnúť

Veľké množstvo ľudí začalo s behaním až potom, čo sa u nich prejavil nejaký zdravotný problém a dostalo sa im varovanie od lekára. Úplne to počujem, „musíte schudnúť a problémy prestanú“. Každého potom ihneď napadne „začnem behať“. Áno, začnú a pozvoľna si behanie obľúbia a šup, je tu prvý závod, prvý výsledok a možnosť sa zlepšovať. Kilá idú dole, zdravotné problémy ustúpia a už sa len tak športu nezbavia. Stávajú sa z nich veľakrát skutoční športovci.


Šport a zvlášť behanie nás baví

Asi najväčšiu skupinu tvoria tí, ktorým je pohyb vlastný, majú ho radi a stal sa pre nich súčasťou ich aktívneho spôsobu života. Mnohí o sebe dokonca tvrdia, že beh sa stal ich životným štýlom, poslaním a podriaďujú mu takmer všetko. Svoj voľný čas, stravovanie a častokrát i rodinné záležitosti. Určite si svojimi výsledkami a výkonmi zvyšujú svoje sebavedomie, čo sa môže pozitívne odraziť v ich živote tak, ako v osobnom, tak i pracovnom.

Odpovedí na otázku, čo je tým pravým dôvodom nášho športovania, by sme našli nekonečne veľa. Každý z nás sa dokáže do niektorej z týchto skupín zaradiť. A pokiaľ nie, tak možno patrí do inej nešpecifikovanej skupiny, ktorá nebola spomenutá. Kam vlastne patríte vy?Adresa predajne

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Ako sa k nám dostanete
Zobraziť na mape

info@actisport.sk
Otváracia doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavreté
 
+421 915 221 019
+420 548 522 422