Porovnať (0)

Blog


Beh
Letné
Poradňa

Prečo je posilňovanie u bežcov dôležité?


Isto poznáte ten pocit, kedy máte v nohách nabehaných mnoho kilometrov a motivácia i radosť z pohybu vás ženú neustále vpred. Tešíte sa, až svoju drinu zúročíte v závodoch, či si "len" splníte výkonnostný cieľ. Čo si možno nepripúšťate, je strašiak pod názvom zranenie, ktorý by vám iste mohol plán prinajmenšom prekaziť. Jedným z dôležitých opatrení, ktorým môžete rôznym typom zranenia predísť, je posilňovanie.

Pokiaľ radi a často beháte a beh sa stal vaším životným štýlom, iste by ste sa mali náležite starať o svoj pohybový aparát, aby nebolo telo jednostranne preťažované. Jednou z neodmysliteľnou súčasťou vašej bežeckej prípravy je posilňovanie. Zaradenie posilňovacích cvikov do vašej bežeckej prípravy prináša mnoho výhod. Keďže dochádza k posilneniu kostí, väzov, šliach a svalov, budete odolnejší voči preťažovaniu pohybového aparátu, vaša výkonnosť bude vyššia a svoju silu budete môcť využiť pri záverečnom šprinte akéhokoľvek závodu.

K posilňovaniu môžete využiť rôzne stroje v posilňovni, ale pokiaľ túto možnosť nemáte, úplne postačí prevádzať jednoduché cviky s váhou vášho tela a miesto telocvične použiť napríklad obývací pokoj. Medzi najjednoduchšie cviky, ktoré sú veľmi účinné a nezaberú mnoho času, patria rôzne sklapovačky, výpady, drepy, kliky, angličáky, poskoky atď.

Zoznámime vás so štyrmi základnými a najúčinnejšími cvikmi, ktoré by ste mali určite zahrnúť ako súčásť vášho bežeckého tréningu:

Drepy

Drepy sú najúčinnejším a veľmi jednoduchým cvikom, ktorý posilňuje celú spodnú časť tela.   Drepy posilňujú štvorhlavý stehenný sval, boky, hamstringy, zadok, bedrá a dochádza k aktivácií telesného jadra. Pokiaľ sú drepy robené správne a poctivo, môžete dokonca posilniť kolená a predchádzať ich veľmi častým zraneniam. Existuje mnoho variácii, ako drepy robiť, napr. klasický drep, drep s rozkročenými nohami, drep na balančnej podložke, drep na jednej nohe, atď.

Kliky

Niektorí bežci si myslia, že cvičenie klikov nie je moc dôležitým prvkom, ktorému by sa mali pravidelne venovať. Opak je ale pravdou, pretože silná horná časť tela má zásadný význam pre celkovú kondíciu. Prostredníctvom klikov dochádza k posilneniu svalov paží, hrudi a ramien a taktiež k aktivácii jadra. Tieto svaly sú nevyhnutné pre správnu funkciu horných končatín pri behu, a tým pádom pomáhajú k celkovej efektivite behu. Opäť existujú rôzne typy klikov, ako je klasický klik, tzv. dámsky klik, klik v stoji naproti stene, klik s nohami či s rukami na vyvýšené podložke atď.

Plunk (doska)

Tento cvik patrí k jedným z náročnejších cvikov, pri ktorom sa zapojuje väčšie množstvo svalových skupín. Cvik je zameraný predovšetkým na jadro tela a zapojuje sa pri ňom priamy brušný sval, šikmý brušný sval, svaly chrbta a svaly hlbokého stabilizačného systému. Tento cvik spočíva v udržaní tela v rovnej polohe bez prehýbania sa pri predvádzaní rôznych pohybov, ako napr. vzpor na ruke, spor na rukách pri ľahu na boku atď. Silné brušné svaly a chrbtové svaly vedú k správnemu držaniu tela, ktoré napomáha k efektívnemu dýchaniu pri behaní. Tento cvik je najlepší spôsob, ako posilniť každý sval telesného jadra.

Bočné pohyby

Keďže sa bežci pri behu pohybujú len jedným smerom, a to vpred, je dôležité trénovať i pohyby vzad a do strán. Bočné pohyby pomáhajú posilňovať svaly vonkajších a vnútorných stehien a zvyšujú stabilitu kĺbov, a taktiež napomáhajú k lepšej rovnováhe. Cviky spočívajú v rôznom ubočovaní nôh do strán, napríklad v ľahu, v stoji, s natiahnutými či pokrčenými nohami, oboma nohami naraz atď.

 

Pokiaľ často beháte, ale dosiaľ ste necvičili žiadne posilňovacie cviky, je najvyšší čas začať, pretože sa vám to vráti v podobe úspešne zvládnutej sezóny bez zranenia a s vyššou výkonnosťou k tomu.Adresa predajne

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Ako sa k nám dostanete
Zobraziť na mape

info@actisport.sk
Otváracia doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavreté
 
+421 915 221 019
+420 548 522 422