Porovnať (0)

Blog


Pozorujem indikátory nachladenia či iných chorôb: mám aj tak odtrénovať?


Rada z nás podcenila adaptáciu na chladnejšie počasie v posledných týždňoch, ktoré vládlo po celej ČR/SR po mesiaci veľmi teplého a horúceho leta. Množia sa tak problémy s nachladením či zápalom dýchacích ciest, ktoré často vzniká po náhlej zmene teplôt. Často taktiež mnohí z nás podcenili varovné signály vlastného tela a pustili sa do plného tréningu hlava nehlava. A teraz sa musia liečiť a dochádza k o mnoho väčšej tréningovej pauze než v prípade, kedy by telu umožnili včasný odpočinok.

Pokiaľ vás už nachladenie momentálne skolilo či zaútočilo v akomkoľvek inom ročnom období, nezúfajte. Vaše telo potrebuje odpočinok skôr než zbrklý a uponáhľaný návrat medzi behajúcich nadšencov.

Pravda je, že už tesne pred nachladením alebo ďalšími podobnými chorobami môžete vypozorovať, že niečo nie je v poriadku. Existuje niekoľko indikátorov, podľa ktorých možno poznať, že nie je od veci náročný tréning vynechať, dať si voľno alebo aspoň významne ubrať na intenzite.

Medzi tieto indikátory patrí:

  • Bolesť v krku, už počiatočné príznaky nachladenia
  • Bolesť kĺbov, stuhnutie svalov, slabosť bez akýchkoľvek logických príčin (regenerácia po ťažkom tréningu či závode) môže indikovať počiatočnú chrípku či zápal v tele
  • Razantné zhoršenie časov a kondície v aktuálnej dobe: opäť indikátor toho, že je obranyschopnosť a imunita organizmu niečím ohrozená a nemalo by sa zbytočne „prikurovať pod kotlom“
  • Zvýšený tep v pokoji, typická známka pretrénovania, ktorá s nastupujúcou chorobou taktiež často súvisí. Predovšetkým po ťažkom tréningu je dobré si druhý deň ráno tesne po prebudení zmerať tep – pokiaľ je vyšší o 10 tepov než normálne, už to možno považovať za známku pretrénovania (pokiaľ ďalší deň problém nezmizne)

Kľúčom je sa adaptovať na chladnejšie počasie postupne a nepodceniť oblečenie

Tento aspekt je aktuálny rovnako na začiatku jesene, kedy teploty ráno i večer sú už pomerne nízke. Je dôležité trochu fundovanejšie sledovať teplomer a vedieť svoju mieru v oblečení a v jeho vrstvách podľa aktuálnej teploty a počasia.

Napríklad pokiaľ je vonku nad dvadsať stupňov Celzia bez vetru, nie je dôvod brať si čokoľvek iného než tričko a kraťase z funkčných materiálov. Pokiaľ je napr. pätnásť s vetrom, už si berieme dlhé nohavice alebo legíny, v prípade studeného vetru ľahkú bundu.

Občas je jednoducho nutné dávať pozor na dni, kedy to z tridsať naraz spadne na pätnásť stupňov – organizmus sa s takýmito zmenami teplôt pomerne zle vyrovnáva.

Lepšie je si vziať radšej viac vrstiev (napr. roláky alebo mikiny) buď z počiatku, alebo treba bundu mať niekde schovanú. V prípade pocitu chladu si túto ďalšiu vrstvu obliecť a zostať tak v teple. Z veľkého množstva kvalitného športového oblečenia si môžete vybrať na našom e-shope a so správnym výberom Vám poradíme i na našej predajni v Brne.

Viac zmien počasia riešia cyklisti, pretože už pri rýchlosti cca nad 20 až 30 kilometrov v hodine je v chladnejšom počasí a silnejšom studenom vetre pocitová teplota o mnoho nižšia než u behu. U cyklistov je úplne normálne vyzliecť bundu pri stúpaní do kopca, ale po zdolaní kopca a zjazdu si ju zase obliecť.

Naučte sa dýchať nosom

Hlavne v lete je lákavé púšťať sa v tréningu do vyšších intenzít a viac dýchať ústami než nosom. To je však zle, pretože vzduch ide rovno do pľúc, zatiaľ čo pri dýchaní nosom sa vzduch otepľuje, jeho množstvo je lepšie dávkované a k nachladeniu vďaka tomu napríklad vôbec nedôjde.

Postupne sa učiť z vlastných chýb

Na behaní či akomkoľvek športe je skvelé, že akoby mimochodom sa veľa naučíte o vlastnom tele. Pozorujete rast svalov, o ktorých ste ani netušili, že ich máte, zlepšuje sa vám komplexne fyzička, nezadýchavate sa do schodov. Presne viete, ktoré potraviny vám pomáhajú lepšie regenerovať, ktoré máte jesť pred výkonom či naopak po ňom, aby ste sa cítili vždy skvele.

Časom budete schopní i presne vyhodnocovať, ako odpovedá telo na intenzitu nastaveného tréningového plánu, a kedy sa prípadne blíži nejaký problém v podobe začínajúcej choroby (nachladenie, chrípka), natiahnutia či pretiahnutia svalov a podobne.

Pokiaľ ste skúsený bežec, viete, že sa podceňovať a ignorovať svoje nabité skúsenosti moc nevypláca. Tréning, ktorý absolvujete v dobe, kedy imunita organizmu je oslabená, vás dokáže vyradiť na viac než týždeň či dokonca ešte viac. Preto je vždy lepšie radšej deň- dva tréningu vynechať a potom sa znovu dostať do skvelej tréningovej formy. Myslieť na väčší prísun vitamínov v podobe ovocia a zeleniny, chodiť skôr spať a viac odpočívať.Adresa predajne

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Ako sa k nám dostanete
Zobraziť na mape

info@actisport.sk
Otváracia doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavreté
 
+421 915 221 019
+420 548 522 422