Porovnať (0)

Blog


Beh
Letné
Poradňa

Potraviny, ktoré majú super vlastnosti pre bežca


Možno si dávate často na desiatu alebo do raňajkového müsli, potraviny, o ktorých vôbec netušíte, že sú zaradené medzi superpotraviny. Jednoducho vám chutia a vôbec vás nenapadlo, že môžu mať pozitívny vplyv na vaše bežecké výkony. Predstavíme vám trojicu bežne dostupných potravín, ktoré sa do tejto kategórie radia.

Ďatle, desiata pri behu

Ďatle majú vysoký obsah glukózy a sacharidov a sú teda veľmi dobrým zdrojom energie alebo rýchlej desiatej pred alebo pri behu.

Avokádo, oživí a regeneruje

Avokádo obsahuje vysoké množstvo zdravých tukov a taktiež draslíku, ktorý je pre bežcov dôležitý, pretože napomáha k správnej funkcii srdca a svalových kontrakcii. Avokádo je dobrým zdrojom energie pre vytrvalostných bežcov, ktorí väčšinou spaľujú viac tukov pri behoch, a taktiež napomáhajú regenerácii.

Ľanové semienka, pre každodenné lepšie výkony

Ľanové  semienka obsahujú najviac omega-3 esenciálnych mastných kyselín zo všetkých rastlinných potravín a vysoké množstvo omega-6, ktoré sú problematicky získateľné zo stravy, telo si ich nevie vyrobiť samo. Omega-3 sú veľmi dôležité pre športovcov a to predovšetkým preto, že prispievajú k obmedzeniu zápalových procesov. Ďalej napomáhajú efektívnemu spaľovaniu tukov, a teda umožňujú zvýšenú vytrvalosti. Taktiež obsahuje mnoho draslíku, ktorý je zodpovedný za hladké svalové kontrakcie. Je vhodné ho zaradiť bežne do jedálnička pre podporu lepších výkonov.

Ďalšie superpotraviny, na ktoré by športovci nemali zabúdať

Ďalšie veľmi prospešné potraviny pre fyzicky aktívnych ľudí sú napríklad sladké zemiaky a yamy, ktoré slúžia ako skvelá zásobárna energie. Pokiaľ chceme zlepšiť obranyschopnosť, mali by sme do svojho jedálnička zaradiť i cesnak a zázvor, ktoré navyše pôsobí protizápalovo. Podobne ako kurkuma. Ta navyše urýchľuje metabolické procesy. Pre zvýšenie vitality, energie a imunity by sme nemali vynechať napríklad taktiež chrenBanány, ktoré taktiež zlepšujú obranyschopnosť, navyše obsahujú veľké množstvo vlákniny, pomáhajú detoxikácii a sú výborným zdrojom energie pred, behom i po fyzickej aktivite. Z ovocia sú veľmi prospešné taktiež čučoriedky, ostružiny a acai. Obsahujú mnoho antioxidantov, vlákniny, vitamínu C a K, ktorý je prospešný pre silu a správny vývoj kostí. Obecne by sme taktiež mali do jedálničku pre ich veľký obsah vitamínov, vlákniny a aminokyselín zaradiť jablka, orechy, kvalitné oleje, semienka, brokolicu, kapustu a repu. Za zváženie stoja taktiež strukoviny, ako napríklad cícer, fazule, hrášok a šošovka, ktoré sú výborným zdrojom proteínu a obsahujú mnoho stopových prvkov. Športovci by taktiež nemali zabúdať na pitný režim. Pre väčšiu aktivitu, detoxikáciu a revitalizáciu sa ponúkajú zelené čaje, roiboos poprípade ako zdravšia alternatíva kávy čaj yerba maté.Adresa predajne

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Ako sa k nám dostanete
Zobraziť na mape

info@actisport.sk
Otváracia doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavreté
 
+421 915 221 019
+420 548 522 422