Porovnať (0)

Blog


Poradňa
Letné
Beh

Kedy začať behať po pôrode?


Ste vášnivá bežkyňa a zároveň nastávajúca či novopečená matka? Nemôžete sa dočkať, až oprášite bežecké topánky a vrátite sa k svojim obvyklým tréningovým dávkam? Samozrejme vám nič nebráni venovať sa naďalej vašej obľúbenej aktivite, akou je beh, ale rozhodne nie je dobré nič uponáhľať a radšej začať opatrne a pozvoľna.

Obecne sa udáva, že žena by sa mala vyvarovať náročnému cvičeniu a telesnej záťaži šesť týždňov po narodení bábätka. To však neznamená, že po uplynutí tohto obdobia je žena pripravená zvládať rovnakú fyzickú aktivitu, na akú bola zvyknutá pred tehotenstvom. Telo sa môže vracať do pôvodného stavu i niekoľko mesiacov a behom šiestich nedelí sa zahojí len základné poranenia. Niektoré cieľavedomé bežkyne môžu byť po porode veľmi netrpezlivé a snažia sa čo najrýchlejšie vrátiť k pôvodnej výkonnosti a za vzor si niekedy dávajú úspešné vrcholové športovkyne, ktoré sa zvládli vrátiť k náročným tréningom veľmi skoro a zároveň dosiahli úžasných športových výsledkov. Tieto športovkyne ale sú pod dohľadom skúsených fyzioterapeutov a doktorov, ktorí starostlivo sledujú zdravotný i psychický stav novopečenej matky. Pre väčšinu aktívnych žien je tento zdravotný dohľad však nedostupný, preto by každá bežkyňa nemala po pôrode nič uponáhľať, bedlivo poslúchať svoje telo a pri akejkoľvek komplikácii vyhľadať doktora či fyzioterapeuta. Medzi základné oblasti, na ktoré by sa mala každá bežkyňa po pôrode zamerať patrí:

Panvové dno

Behom celého tehotenstva a pri pôrode dochádza vždy k oslabeniu či narušeniu svalov panvového dna. Tento problém je dôležité nepodceniť, pretože by mohlo prísť k dlhodobým zdravotným problémom, akými sú predovšetkým inkontinencia či zostup panvových orgánov. Táto komplikácia sa netýka iba žien, ktoré rodili prirodzene, ale i žien, ktorým bol prevedený cisársky rez, pretože tlak bábätka, placenty a plodovej vody na maternicu a okolité orgány spôsobuje práve ochabnutie týchto svalov. Najlepším riešením, ako sa vyhnúť nepríjemným komplikáciám, je posilňovať túto oblasť už v tehotenstve. Cviky na panvové dno sú veľmi jednoduché a časovo nenáročné a odporúča sa začať ich cvičiť ihneď po pôrode a tieto cviky opakovať aspoň pol roka po narodení dieťaťa.  Pokiaľ novopečená matka bežkyňa túto zdravotnú komplikáciu podcení a začne trénovať skôr, než sú svaly panvového dna dostatočne silné a pripravené ustáť otrasy a fyzickú námahu, môže si privodiť zdravotné problémy, ktoré ju môžu vyradiť i na niekoľko mesiacov z tréningu. Preto sa vyplatí nič neuponáhľať, začať pozvoľna a pri akejkoľvek zdravotnej odchýlke sa poradiť s lekárom.

Priečny brušný sval

V priebehu tehotenstva a po pôrode väčšinou dochádza k miernemu či závažnejšiemu rozostupu priamych brušných svalov. Pokiaľ sa jedná o mierny rozostup, ktorý je po pôrode úplne normálny, nie je dôvod nijako panikáriť a usilovne robiť nápravu, pretože rozostup vo väčšine prípadov zmizne sám po niekoľkých mesiacoch. Ako preventívne obohatenie úspešného zmiznutia tohto popôrodného javu je posilňovať priečny brušný sval. S posilňovacími cvikmi však nie je v žiadnom prípade vhodné začať skôr, než sú dostatočne posilnené svaly panvového dna, pretože potom by všetka snaha bola zbytočná a akurát by ste si privodili ešte väčšie zdravotné komplikácie. Pokiaľ pôrod prebehol cisárskym rezom, je vhodné začať posilňovať brušné svaly až po úplnom zahojení jazvy. Zanedbanie rozostupu brušných svalov môže neskôr spôsobiť zdravotné problémy v okolí bedrovej časti chrbtice.

Dostatok spánku, jedla a tekutín

Starostlivosť o malé dieťatko môže byť niekedy veľmi náročná, hlavne z dôvodu nedostatočného spánku a zanedbávaného stravovacieho režimu. Pokiaľ nemáte dostatok spánku v noci, je dobré zdriemnuť si i v priebehu dňa, najlepšie keď spí aj vaše bábätko, alebo si zaistiť babysitting a jednoducho si odpočinúť. Dôležité je taktiež nepodceňovať vyváženú stravu a dostatok tekutín, pretože jedine tak môžete dosiahnuť výsledkov odpovedajúcich vášmu tréningu. Pokiaľ sa cítite veľmi unavene, nemá cenu prekonávať samu seba a ďaleko efektívnejšie je tréning vynechať a miesto neho si poriadne odpočinúť a pozbierať energiu na ďalší tréning.

 

Jedným z najdôležitejších aspektov úspešného návratu ku kvalitnému behaniu po pôrode, je nedávať si na seba prehnané nároky a pekne pozvoľna sa približovať k vašim obvyklým tréningovým dávkam. Telo každej ženy sa môže s fyzickou kondíciu po pôrode vyrovnávať úplne odlišne, niektorá môže po pár týždňoch opäť pretekať a iná je rada, keď po roku sa aspoň trochu priblíži ku svojej pôvodnej výkonnosti. Obecne je dobré riadiť sa príslovím: „Menej niekedy znamená viac“.Adresa predajne

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Ako sa k nám dostanete
Zobraziť na mape

info@actisport.sk
Otváracia doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavreté
 
+421 915 221 019
+420 548 522 422