Porovnať (0)

Blog


Beh
Letné
Poradňa

Beh a dýchanie: ako dýchať a vyhnúť sa pichaniu v boku?


Dýchanie je jedna z najdôležitejších činností pri behaní. Je to činnosť na ktorú si treba dávať pozor a ktorú môžete ovplyvniť. Pokiaľ dýchate zle, môžete si behanie znechutiť hneď zo začiatku, predovšetkým kvôli typickému „pichaniu v boku“, s ktorým sa začiatočníci stretávajú dosť často.

  • U dýchania je dôležitý rytmus, aby pri nadychovaní a vydychovaní bol udržaný určitý pomer, ktorý by sa nemal meniť, bez ohľadu na to, ako rýchlo sa beží.
  • A pozor, správne dýchať nestačí len u behaní, ale aj pri ďalších činnostiach v každodennom živote. Verte alebo nie, správne dýchanie je cesta k lepšiemu zdraviu.

Skúste si základné dýchacie cvičenia. Môžete stáť alebo sa posadiť, tak ako vám to jednoducho vyhovuje. A teraz sa normálne nadýchnete, úplne prirodzene. Niekoľkokrát zopakujte a premýšľajte u toho. Dívajte sa pri tom na váš trup. A teraz si zodpovedzte, či sa pri nadýchnutí rozširoval viac váš hrudník alebo brucho. Pokiaľ sa vám viac zdvíha hrudník, je to bohužiaľ zle, ale veľmi často sa to stáva. Kľúčom k správnemu dýchaniu je použitie svojho brucha, než hrudníku. A dôvody? Do tela tým dáme maximálne množstvo kyslíka, ktoré je možné a to úplne efektívne. Ďalej, čím viac kyslíku okysličuje mozgové bunky, tým dokážeme lepšie premýšľať a odpočívať.

Pri behaní musíme správne dýchať. Musíme získavať veľa kyslíku zo vzduchu, pľúca ho absorbujú a roznášajú ho krvou do svalov, kde je nutný.

Skúsenejší bežci už dýchajú podvedome a to najčastejšie v pomere 2:2 pre nádych : výdych. Je to úplne rytmický pomer a nachádzajú sa tak v aeróbnom režime. Pokiaľ sa beží pomaly, môže byť tento pomer až 3:3 alebo 4:4. Teraz to uvedieme do praxe spolu s krokmi pri behaní. Znamená to, že bežec urobí 2 kroky, pri ktorých sa nadýchne a potom urobí ďalšie 2 kroky, u ktorých vydýchne. Je to celkom jednoduchá matematika.

Čo sa týka danej dilemy – dýchania nosom vs. dýchania ústami – tak je pre začiatočníka jednoznačne lepšie dýchať nosom, i keď je to varianta sprvu náročnejšia. Zvlášť v zimných mesiacoch hrozí menšie riziko nachladenia a celkovo je správne vedieť dýchať nosom. Je taktiež možné dýchať nosom i ústami súčasne.

Pichanie v boku

Keď vás často „pichá v boku“ pri behu alebo iných fyzických aktivitách, zamyslite sa nad tým, či dýchate správne (viď. dýchanie bruchom zo začiatku článku) a či máte vhodný pomer kroky / nádychy a výdychy. Ak vás predsa len tento sťah bránice zaskočí, prejdite do chôdze, upokojte telo a za chvíľu sa rozbehnite znova a počítajte si kroky, nádychy a výdychy. Snažte sa, aby spolu boli v harmónii a hlavne nevzdávajte kvôli tomuto problému vaše behanie, pretože je to častý jav väčšinou spôsobený prepálením štartu a každý ho po nejakom čase dokáže prekonať.Adresa predajne

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Ako sa k nám dostanete
Zobraziť na mape

info@actisport.sk
Otváracia doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavreté
 
+421 915 221 019
+420 548 522 422