Porovnať (0)

Blog


Babie leto nabáda k behu i odpočinku


Ako každý iný rok nás za chvíľu pravdepodobne čaká babie leto a samozrejme začiatok jesene. Jesenné obdobie, pokiaľ sa počasie umúdri, býva práve ideálne pre tréning hneď z niekoľko dôvodov: končí hlavná závodná sezóna, teplota vzduchu ešte neklesá do nejakých extrémne nízkych hodnôt (naopak sú teploty pre šport takmer ideálne) a máme pred sebou pomerne dlhú zimnú tréningovú prípravu.

Pre niekoho je jeseň „najškaredším“ obdobím v roku. Prečo na ňu však pozerať takto pesimisticky? Urobte si z nej výhodu a behajte v parkoch po čerstvo opadaných listoch, v lesoch (bude možno nutné kľučkovať medzi hubármi) a vlastne všade tam, kde ste celý rok radi behali – tieto miesto uvidíte v úplne novej perspektíve.

Možno to pre vás tento rok bola náročná až vyčerpávajúca závodná sezóna a cítite sa unavení – to k jeseni bohužiaľ taktiež niekedy patrí. Pokiaľ sa necítite na stopercentné plnenie vášho súčasného plánu, jednoznačne navrhujem nasledujúce. Nechte odpočinúť svojmu telu, dostatočne zregenerujte a načerpajte silu práve z tohto obdobia tým, že na to pôjdete chytro. Pokiaľ nemáte tento rok už žiadne závodné ambície, začnete už s jesennou / zimnou prípravou pokojne hneď. Ako na to rozumne ísť? Uberte intervalových a rýchlostných tréningov a zľahka pridávajte kilometráž, telo si bude postupne zvykať na dlhšiu kilometráž a v zimných mesiacoch o nižšej intenzite ešte trocha kilometrov pridáte. Taktiež sa nebojte i mierne experimentovať: skúste fartlek, zaraďte viac behov do kopca, meňte trasy. Obmedzte krátke regeneračné výklusy a zvoľte dlhšie, zo začiatku pomalé, ku koncu stupňované behy.

Pokiaľ máte za sebou náročnú sezónu, možno i pretrénovanie alebo dokonca zranenie, nebojte si od behu „odpočinúť“. Pokojne na celý týždeň alebo oželte pár tréningov v týždni a skúste inú športovú aktivitu, napr. posilňovňu. Nezabúdajte na to, že vedľa behania by ste sa mali venovať automaticky i kompenzačným cvičeniam, predovšetkým strečingu, posilňovaniu s vlastnou váhou (kliky, zhyby, cviky na brucho) a podobne. Miesto dlhého behu (1,5 h) zvoľte výjazd na bicykli (3 h), pokiaľ bude priať ešte nejaký týždeň počasie, tak budujte obecnú vytrvalosť, ktorú rovnako potrebujete. Alebo si skočte zaplávať alebo, ako už som spomenula, viac cvičte.

Skutočne sa nie je kam ponáhľať, za chvíľku bude jeseň a nemá význam nekompromisne lipnúť na čo najintenzívnejších tréningoch – závodná sezóna je preč, to je jednoducho fakt. Čo je však viac zásadné – máte výbornú príležitosť sa práve cez pozvoľnú kvalitnú zmenu tréningu a regeneráciu pripraviť na tréning v zime, a ďalší rok posunúť svoju výkonnosť na vyšší stupeň.Adresa predajne

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Ako sa k nám dostanete
Zobraziť na mape

info@actisport.sk
Otváracia doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavreté
 
+421 915 221 019
+420 548 522 422