Porovnať (0)

Blog


Turistika

Ako vybrať vhodnú outodoorovú topánku na turistiku?


Každý asi vie, že na turistike sa nezaobídete bez dobrých topánok, zvlášť pokiaľ chcete nohe dopriať čo najväčší komfort a maximálne zmierniť prípadné zranenie. Ako teda tie správne topánky vybrať, aby spĺňali všetko, čo od nich očakávame? Pozrite sa na základné aspekty, ktoré je potreba vziať v úvahu.

Prvou vecou, nad ktorou by ste pri výbere trekových topánok mali premýšľať, je terén. Kam chcete v týchto topánkach chodiť? Behať po lúkach či maximálne lesných cestách? Alebo putovať po kamenistom teréne vysokých hôr s neupraveným povrchom, ostrými skalami a prudkými výstupmi i zostupmi?

Odporučenie pre výber:

Pred samotným výberom je dôležité určiť náročnosť terénu, dĺžku výletu, hmotnosť záťaže a počasia, ktoré Vás môže vo vybranej obuvi stretnúť. 

  • čímhorší terén a ťažší náklad, tým pevnejšia obuv
  • do náročných terénov a na viacdňové treky zvoľte obuv, ktorá je odolnejšia proti vode (GORE-TEX membrána, minimum švov, všitý jazyk)

Kategórie topánok

Vyberať môžeme od nízkych outdoorových topánok po zimné horolezecké topánky. Každé majú svoje použitie a prednosti a žiadne z nich nie sú univerzálne. Dlhú dobu vývoj smeroval k zvyšujúcej sa špecializácii v rámci jednotlivých kategórií. Lenže málokto používa topánky len na presne vymedzené akcie. Ostatne i preto sa taktiež s úspechom rozvíjajú kategórie multifunkčnej obuvi. Pokiaľ skutočne potrebuje tie najlepšie topánky do extrému a potom s nimi budete tráviť 99% času chôdzou po horskom chodníku, zvoľte vysoko špecializovanú obuv. Väčšine turistov však o mnoho lepšie poslúži triezvo vybrané multifunkčné topánky, ktoré túto situáciu zvládnu s vyšším komfortom a nižšou hmotnosťou.

Odporučenie pre výber:

  • Ľahká vychádzková obuv– ľahký terén, hlinený a lesný povrch
  • Klasická trekingová obuv– náročnejší terén, prevažuje zmiešaný terén
  • Vysokohorská obuv– ťažší terén, skalnatý povrch, pohyb po snehu a ľadovci
  • Horolezecká obuv– extrémne horský terén, mix snehu, ľadu a skál

Pevné spoje a vodeodolnosť

Nejaká tá kaluž, potôčik alebo nepriazeň počasia a dážď. So správnymi trekovými topánkami by vás nemalo nič prekvapiť. Samozrejmosťou by malo byť u moderných trekových topánok použitie vodeodolných a zároveň priedušných materiálov, ako je napríklad Goretex. Ide o membránu z polymérových vlákien spojenou s jednou alebo niekoľko vrstvami syntetických textílií. Goretex nie že by bol 100%-ne nepriepustný, dokáže ale vode odolávať o mnoho dlhšie než iné materiály. Kvapky vody sa pri bežných expedičných podmienkach do topánok nedostanú, von ale vychádzajú molekuly vody v podobe pary, teda potu. Skvelou správou je aj to, že Goretex je vysoko odolný proti mechanickému poškodeniu, takže topánky, na ktorých výrobu bol použitý, niečo vydržia.

Výber správnej veľkosti

I keď si vyberiete tie najlepšie topánky, pokiaľ nebudú správnej veľkosti, sú k ničomu. Je dôležité počítať s tým, že vám noha behom chôdze, ľahko otečie, preto sa spravidla radí voliť o pol čísla väčšia veľkosť. Pri simulácii výstupu do strmého kopca by sa v topánke nemala hýbať päta a pri zostupe by sa prsty nemali stlačovať v špičke topánky. Pri pokľaku by taktiež nemal jazyk uhýbať niekam do strany a nemalo by nič tlačiť. Vyskúšajte viac veľkostí i iných modelov, nech môžete porovnať aj tvar a šírku jednotlivých topánok.

Pokiaľ si nebudete vedieť rady, neváhajte sa prísť poradiť k nám na predajňu. Naši školení predávajúci vám vždy radi pomôžu vybrať tu správnu obuv priamo pre vás.Adresa predajne

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Ako sa k nám dostanete
Zobraziť na mape

info@actisport.sk
Otváracia doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavreté
 
+421 915 221 019
+420 548 522 422