Porovnať (0)

Blog


Beh
Letné
Poradňa

Ako správne behať?


Behanie je ľahké. To sa ľahko povie, môže niekto namietať. Ale je to pravda. Keď sa to naučíte, je behanie skutočnou hračkou. Len to nesmiete preháňať, aby ste na začiatku telo nepreťažovali. Inak vás chuť do behania čoskoro prejde.

Na pamäti majte, že prirodzený bežecký štýl je založený na práci celého tela, záleží teda tak na postavení hlavy, trupu, stredu tela, tak aj na práci rúk, dolných končatín a nôh (noha je časť dolnej končatiny od členkov dole). A práve odspodu začneme.

Noha- chodidlo

  • Prvý dotyk nohy s povrchom je na prednej časti nohy (teda ani na špičku, ani pätu, ale mierne pred stred). Noha je pri prvom dotyku s povrchom pod telom, pod ťažiskom, rozhodne nie pred ním, a to dokonca ani pri behu do kopca.

Trup

  • Je naklonený (nie predklonený) mierne dopredu, ale v ose. Mierne dopredu je naklonené celé telo, panva je mierne predsadená, tým dosiahneme toho, že sa neprehýbame v páse a v behu „nesedíme“. Najčastejšou chybou býva rotácia trupu vplyvom príliš veľkého rozsahu pohybu rúk. Toho sa snažíme vyvarovať a bežíme s trupom stále smerujúcim dopredu.

Ruky

  • Horná a dolná časť zviera v lakti pravý uhol. Lakeť je mierne pritiahnutý k telu. Maximálny rozsah pohybu ruky je len pri intenzívnom behu, pri pomalom behu nám ruky slúžia ako navigátor pohybu dopredu, ruka vedie i nohu.
  • Päsť by nemala byť zovretá, ale radšej prirodzene uvoľnená.

Ramená

  • Sú maximálne uvoľnené (nie sú vytiahnuté dopredu-nahor ani zatlačené dozadu-dole) a okrem pohybu ruky v ramennom kĺbe nevykonávajú žiadny iný pohyb (sú v pokoji).

Hlava

  • Je vzpriamená (uvoľnená), pohľadom smeruje dopredu.

 

Technika príde sama

Behanie by vám malo robiť radosť. Pokiaľ vám niektoré pohyby budú pripadať neprirodzené, nevykonávajte ich. Existuje veľa návodov na to, ako by človek mal alebo nemal behať. Avšak technika vášho behu sa sama prispôsobí s rastúcou kilometrážou a rýchlosťou behu. Telo sa prispôsobí. Svaly i obehový systém si zvyknú na bežeckú záťaž, zrýchlite sa a postupne prejdete do stavu, kedy vám beh príde úplne prirodzený. Ono sa rýchlo ani inak behať nedá.Adresa predajne

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Ako sa k nám dostanete
Zobraziť na mape

info@actisport.sk
Otváracia doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavreté
 
+421 915 221 019
+420 548 522 422