Porovnať (0)

Blog


Akcie
Beh
Letné

Ako poznám, že už som bežec pripravený na polmaratón?


Kedy si môžem trúfnuť bežať polmaratón?

Ten, kto má za sebou úspešné absolvovanie 10km, si môže pokojne trúfnuť aj na polmaratón. Chce to hlavne naučiť telo využívať svoje tukové zásoby. To znamená jednak venovať sa viac tréningu vytrvalosti v pásme 65 – 75% tepovej frekvencie max. a taktiež upraviť výživu. Pokiaľ ide o výživu, tak – a na to POZOR -do nej viac zaradiť tuky, aby ste prinútili telo produkovať enzýmy potrebné k ich spaľovaniu. Potom ide samozrejme aj o to, ako vysoko si postavíte latku, či vám bude stačiť polmaratón „len" absolvovať, alebo ste ambicióznejší a budete chcieť dosiahnuť nejakého dobrého výkonu. Pre tých, čo budú chcieť ½maratón len absolvovať, to bude omnoho jednoduchšie než pre tých s vyššími ambíciami.

Koľkokrát týždne musím minimálne behať?

Pre prosté absolvovanie polmaratónu postačia 2 až 3 tréningy týždne, ale samozrejme, pokiaľ chcete mať „istotu“, tak je lepšie trénovať 4x týždne. Pokiaľ budete trénovať 3x týždne, tak by ste mali zaradiť 1x dlhší – vytrvalostný beh (DPB), 1x rýchlejší beh (TB), kedy už vaše tempo bude na hranici udýchania a 1x regeneračný beh (VVB).

Ak dlho je potreba sa pripravovať?

Pokiaľ vám ide len o to vyskúšať si, ako chutí ubehnutie či absolvovanie polmaratónu, tak stačí 10 týždňov. Pokiaľ ale ste bežec začiatočník a aj tak vám nejde len o to, polmaratón „nejako" absolvovať, teda, radi by ste, aby už váš výkon mal nejakú športovú hodnotu, tak by ste sa mali pripravovať na svoj prvý polmaratón cca 15 mesiacov (myslené z bodu 0). Pokiaľ ste bežec či bežkyňa, ktorí majú už nejaké závodné skúsenosti, ale na kratších tratiach a radi by ste to skúsili i s polmaratónom, tak vám odporúčam aspoň 4 mesačnú cielenú prípravu.

Ako dlhý by mal byť najdlhší beh v príprave?

Pokiaľ chcete mať istotu, že ste dobre vytrvalostne pripravený, mali by ste byť schopný v tréningu ubehnúť 90 – 100 minút, alebo inak – mali by ste byť schopný ubehnúť cca ¾ času, v ňom by ste radi polmaratón absolvovali. Pokiaľ sa chcete len vojsť do času, ktoré sú vypísané v rámci Run Czech, teda do 3 hodín, tak by ste si mali v tréningu skúsiť bežať 135 minút, pokiaľ chcete absolvovať polmaratón za 2:30 hod, tak by ste mali byť schopný ubehnúť v tréningu 110 minút.

Ak zvládnem polmaratón, môžem potom bežať i maratón?

Absolvovanie polmaratónu je síce pekný krok na ceste k maratónu, ale na druhú stranu neznamená, že už máte polovicu cesty za sebou. Budete musieť ešte celkom zamakať, než sa budete môcť bez obáv postaviť i na štart maratónu. Ide predovšetkým o objem nabehaných kilometrov, takže bude nutné zvýšiť počet tréningov v týždni aspoň na 5, predĺžiť dlhé behy, ale zvýšiť aj počet kilometrov nabehaných vo vyššom tempe.Adresa predajne

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Ako sa k nám dostanete
Zobraziť na mape

info@actisport.sk
Otváracia doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavreté
 
+421 915 221 019
+420 548 522 422