Porovnať (0)

Blog


Beh
Letné
Poradňa

Ako docieliť zrýchlenie?


Nie ste spokojný so svojím časom a neviete, čo s tým? Pokiaľ dokážete bez problémov ubehnúť desať kilometrov, ste pripravený na kardiovaskulárny tréning a zrýchlenie. Just do it.

Ako zrýchliť? Kľúčovým bodom je tempo. Pri behu si musíte vycvičiť zmysel na uvedomovanie si tempa. Skúmať ako vaše nohy a pľúca reagujú na premeny tempa a vyhnúť sa tak najbežnejšej bežeckej chybe: prepáleného štartu. Tu je pár tipov, ktoré vám pomôžu zrýchliť.

Behajte do kopcov

Strašiak všetkých bežcov, najviac nenávidená časť tréningu. To je beh do kopcov. Jedine kopce vám totiž posilnia nohy a zlepšia vám kondíciu tak, že beh po rovinke na trati bude pre vás hračkou. Jednou týždne do svojho tréningu zaraďte beh do kopcov, konkrétne 30 až 60 sekundové stúpanie. Pri vybiehaní sa snažte udržať telo v pokoji a nebežať v maximálnej tepovej frekvencii. Dívajte sa priamo pred seba, ramená tlačte dolu a snažte sa zdvíhať nohy vysoko.

Vráťte sa na atletický ovál

Štadióny majú jednu veľkú výhodu, sú rovné a povrch je na beh uspôsobený. Bežíte mimo ruch mesta a vzdialenosť môžete ľahko monitorovať. Klasický atletický ovál je 400 metrov dlhý. Môžete tak jednoducho striedať rôzne tempa na rovnakej vzdialenosti.

Nenabehávajte premárnený čas

Na pár dní ste vypadli z tréningu? V práci bol zmätok a vy nemáte tento týždeň odbehané kilometre? Nesnažte sa to dobehnúť. Veľa ľudí, sa snaží nenabehané kilometre vmestiť do ďalších tréningov. Náhle pretiahnutie trás je však zaručenou cestou ku zraneniu. Dodržujte svoj plán, vynechaním pár tréningov vám kondícia nespadne.

Doplňujte palivo

Pokiaľ chcete behať rýchlejšie a dlhšie trasy, je potreba myslieť na výživu. Pred každým vybehnutím doplňte tekutiny i živiny. Beh s prázdnym žalúdkom nevedie k chudnutiu, ako mnoho life-stylových magazínov tvrdí. Pokiaľ budete mať dostatok energie, pobežíte rýchlejšie a tým pádom spálite i viac kalórií. Čo jesť pred štartom? Ideálne tyčinky s nízkym obsahom vlákniny alebo nízkotučnú desiatu približne hodinu pred vybehnutím. Ste pred závodom nervózny a nedostanete do seba nič v pevnom skupenstve? Nevadí, skúste smoothie či športové nápoje.

Píšte si záznamy a poznámky

Chcete zrýchliť? Píšte si poznámky a to nie len o tom, ako dlho a ako rýchlo ste behali. Ale taktiež ako ste sa cítili, kde ste bežali, aké bolo počasie apod. Podrobné poznámky vám pomôžu sa zlepšiť. Pokiaľ na ceste bežíte pomalšie, najskôr sa nudíte. Skúste zmeniť trasu a beh niečím obzvláštniť. Vyhnete sa tak syndrómu vyhorenia a beh sa pre vás nestane len rutinou.Adresa predajne

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Ako sa k nám dostanete
Zobraziť na mape

info@actisport.sk
Otváracia doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavreté
 
+421 915 221 019
+420 548 522 422